М’яка іграшка формує почуття безпеки

М’яка іграшка формує почуття безпеки

Війна спровокувала нас, психологів, шукати нові методи підтримки та переосмислювати старі та вже давно відомі підходи до дитячої психології травм. І, звісно, один з найбільш поширених методів – іграшка.

Іграшка, яка з тобою, яка постійно поруч, яка дивним чином повертає почуття безпеки.

Так і в ситуації довготривалого травматичного стресу іграшка стала в пригоді під час подолання тривожних проявів у дітей.

Розберемося, чому саме іграшка допомагає:
1. Постійно поруч.
2. Здатна на будь-які дії разом з дитиною, має на це час.
3. Не навантажує когнітивну сферу, вона проста та мовчазна.
4. Витримує більшість емоцій дитини і здатна їх прийняти.
5. Дитина обирає її як ту, яка саме в цей момент потрібна за невідомими для дорослого критеріями.

Отже, саме іграшка виконує важливу роль у стабілізації дітей під час війни.

Так, діти беруть до 15 іграшок у ліжко, коли їм страшно, цим самим компенсуючи відчуття страху самотності, створюючи символічну зграю, яка як рудиментарний спогад від первісного суспільства (коли вижити могли саме так: притулившись до кожного у зграї).

Або дитина притуляє іграшку до себе постійно, коли потрапляє в новий простір до чужих. Хоча мама каже, що все добре, цей простір і ці люди, яких бачить дитина, великі, страшні, чужі. Вони ніби можуть зробити шкоду дитині і саме іграшка виступає першим флангом оборони, беручи на себе погляди та звернення, які дитина сприймає як напад на власні кордони особистості.

І таких прикладів безліч, кожен з нас може пригадати особливу історію з іграшкою. Спогади ці різні, інколи травматичні. Коли хтось забрав або викинув улюблену іграшку, або без дозволу віддав іншій дитині, або вчинив над улюбленою іграшкою акт вандалізму.
Запевняю вас: дорослі це теж добре пам’ятають, і кількість років тут ні до чого.

Отже, іграшка у стресі чи травмі для дитини – важливий інструмент балансу. І до неї треба ставитись відповідно: коли дитина зламала ногу, вона ж не бачила, щоб дорослі могли сховати чи викинути милиці. Так само з повагою треба ставитись до іграшки, яку дитина обрала як помічника, союзника та надійного друга в ненадійних обставинах.

@Вікторія Назаревич 2022

Советы психолога
Из книги: «Я АРТ»
Советы психолога
Арт-терапия / Психологический инструментарий и инвентарь / Психологический рисунок / Советы психолога
Советы психолога
Арт-терапия / Советы психолога
0
  0
  Корзина
  Корзина пуста
   Calculate Shipping
   Apply Coupon